Dit programma bevat de onderdelen: transparante overheid, een goed functionerende wendbare organisatie en de slimme inzet van middelen.
In dit programma staan ook de algemene inkomsten van de gemeente. Dit onderdeel is verplicht op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Dit programma is daarom afwijkend van de andere programma’s. Het wettelijk verplichte bedrag voor onvoorzien wordt geraamd voor de begroting in zijn geheel en moet hier ook worden opgenomen. Het is tenslotte ook verplicht om de overhead of interne bedrijfsvoering in dit programma op te nemen.
Binnen dit programma zijn meerdere initiatieven opgestart of uitgevoerd in 2024. Hieronder volgt een korte opsomming, zonder uitputtend te zijn:
- Het college heeft een bestuurskracht onderzoek laten doen dat door TwynstraGudde is uitgevoerd. De uitkomsten hiervan zijn besproken met de raad. Begin 2025 wordt over het vervolg gesproken.
- Een investeringsstrategie is opgestart om inzicht te krijgen in de totale investeringen die benodigd zijn om de beoogde schaalsprong van Wageningen te realiseren.
- Het programma Fitte Organisatie heeft in 2024 ook doorgang gevonden. Tevens integreert deze agenda steeds meer met de Mens & Organisatie agenda.
- Het programmaplan Digitale Organisatie voor de komende jaren is eind 2024 vastgesteld. Meer details hierover in de paragraaf bedrijfsvoering.
- Financiële regelgeving is geactualiseerd (financiële verordening, nota reserves en voorzieningen) of ingevoerd (nota waarderen, activeren en afschrijven).
- Er is een start gemaakt met de voorbereidingen op ombuigingen, in relatie tot de meerjarenramingen van 2026 en verder. Een procesvoorstel hiervoor is aan de raad aangeboden.
- Er is een medewerkers-betrokkenheidsonderzoek uitgevoerd.
- De Woo (Wet open overheid) en de Wmebv (Wet modernisering elektronisch bestuurlijk verkeer) zijn ook in 2024 weer nadrukkelijk verder gebracht.
- In 2024 is het inwonersberaad gelanceerd als onderdeel van de democratische vernieuwing.
- De budgethoudersregeling is in 2024 geïmplementeerd.
- Er is een onderzoek gestart naar een toekomstbestendige financiële functie.
Verdere details rond de bedrijfsvoering zijn te vinden in paragraaf 3.
Tot slot is ten behoeve van de begroting 2025 het programma 3 Bestuur en organisatie herschreven naar een nieuwe set Ambities en Doelen. Dit komt de logica ten goede. Vanaf heden zal met deze nieuwe opzet gewerkt worden.