Toetsing rechtmatigheid uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid

Uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid

Terug naar navigatie - Toetsing rechtmatigheid uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid - Uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid

De raad heeft bij de behandeling van de jaarrekening 2024 op 7 juli 2025 de motie ‘Rechtmatige aanbestedingen’ aangenomen, waarbij is bepaald, dat in de bestuursrapportage én in de jaarrekening specifiek gerapporteerd wordt over het aantal contracten dat ten onrechte niet Europees is aanbesteed. In deze Berap najaar 2025 wordt uitvoering gegeven aan deze motie en wordt de uitkomst van de toetsing van de rechtmatigheid van aanbestedingen over het eerste halfjaar van 2025 uiteengezet. 

Uitkomsten toetsing rechtmatigheid uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid

Terug naar navigatie - Toetsing rechtmatigheid uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid - Uitkomsten toetsing rechtmatigheid uitvoering inkoop- en aanbestedingsbeleid

Uit de over het eerste halfjaar van 2025 uitgevoerde spendanalyse blijkt, dat er nog 10 contracten van personele inhuur lopen, die ten onrechte niet Europees zijn aanbesteed, terwijl dat wel had gemoeten. Inmiddels zijn 2 van deze 10 contracten beëindigd. De totale verwachte onrechtmatigheid in 2025 komt volgens de huidige inzichten, rekening houdend met de contractuele verplichtingen voor de komende maanden, uit op circa € 1,6 miljoen.

In een aantal gevallen is er sprake van contracten die al in eerdere jaren zijn gestart en die in 2025 nog doorlopen. Een deel daarvan is inmiddels beëindigd, maar levert een onrechtmatigheid op, die in 2025 nog verantwoord moet worden. Deze is niet meer beïnvloedbaar. Bij enkele contracten zijn de vooruitzichten voor de rest van het jaar ingeschat, en is het nog niet zeker of de onrechtmatigheid daadwerkelijk gaat optreden.

In algemene zin is te concluderen dat de meeste onrechtmatigheden ontstaan bij verlengingen als gevolg van langere doorlooptijden dan initieel gepland. Dit is een belangrijk aspect om bij het aangaan van nieuwe contracten op voorhand goed in te schatten. Hiertoe zijn al verbeter-maatregelen in gang gezet en in een verbeterplan verwerkt. Dit naar aanleiding van de aangenomen motie t.a.v. de onrechtmatigheid. Hierover wordt de raad begin 2026 geïnformeerd.

Bij de jaarstukken zal de definitieve onrechtmatigheid worden verantwoord. De definitieve onrechtmatigheid kan afwijken van de inschatting in deze bestuursrapportage.